حجاب اسلامی و آثار اجتماعی

قوانین الهی، قوانینی است از آفریدگار، برای بهترین آفریده که با احاطه کامل بر ابعاد وجودی انسان و ارزیابی همه جانبه و همسو با سیر تکامل هستی وضع می گردد و سعادت انسان را تامین می نماید. مسلماً پیروی از قوانین الهی فواید بی شماری را برای جامعه به ارمغان خواهد آورد و نادیده گرفتن هر یک از آن ها زیان های بی شماری را به دنبال خواهد داشت. یکی از این قوانین، قانون حجاب است که از احکام ضروری اسلامی می باشد و فقهای شیعه آن را از ضروریات دین شمرده اند. ما در این نوشتار به بعضی از فوائد و آثار حجاب اسلامی می پردازیم.

الف) بر چیدن زمینه فساد

بد حجابی زن در جامعه آتش هوس را در اندرون مرد می افروزد، مردان کم اراده و سست عقیده را به چشم چرانی که خود منشا بسیاری از مفاسد است وا می دارد چنان که امام صادق ـ علیه السلام ـ می فرمایند: «نگاه تیری از تیرهای زهرآگین شیطان است چه بسا یک نگاه که حسرت طولانی در پی دارد.» بنابر این حجاب زمینه بسیاری از مفاسد را بر می چیند.

ب ) افزایش بهره وری و فعالیت های اجتماعی

اگر زنان و مردان در محیط های جداگانه ای مشغول تحصیل، کار و یا هر نوع فعالیتی باشند و یا اگر فرضاً در یک محیط مشغول هستند شوونات اسلامی را مراعات کنند، این امر از توقف و رکود کارآیی مردان از سوئی و از سوی دیگر از ایجاد مانع از پرداختن زن به کار و فعالیت اجتماعی جلوگیری می کند. مطالعات دانشمندان تربیتی نشان داده در آن مدارسی که دختر و پسر با هم درس می خوانند، کم کاری، عقب افتادگی، عدم مسئولیت به خوبی مشاهده شده است.

ج) اختصاص یافتن التذاذهای جنسی به محیط خانواده

حجاب، جامعه را از بی بند و باری ها و لذت های جنسی پاک می کند و التذاذهای جنسی را به نهان خانه زناشویی و محیط خانواده می برد و به این ترتیب از بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی از قبیل افزایش میزان طلاق، بی علاقگی به ازدواج و… که مشکلات زیادی را برای جامعه فراهم می کنند. جلوگیری به عمل می آورد.

 

فاطمه دات نت / fateme.net